Romatoid artrit nedir?

Romatoid artrit halk arasında iltihaplı romatizma olarak bilinen, eklemlerde ağrı, tutukluk, şişlik ve fonksiyon kaybına yol açan bir bağ dokusu hastalığıdır

Hastalık eklemlerin yanı sıra kemiklerde, akciğerlerde, deride, kalpte, kan damarları, vücudun birçok organında da bozukluğa yol açabilir. Kansızlık en sık rastlanan sistemik belirtisidir.

Hastalık her yaş ve cinste görülmekle birlikte 20-45 yaş arası kadınlarda daha sık görülür. Hastalık kadınlarda erkeklere göre 3 kat daha sık görülür ve daha ağır seyreder. Elli yaşından sonra her iki cinste eşit görülür. Çocuklarda görülen Romatoid artrit’in özellikleri erişkin yaşta görülen Romatoid artrit'den daha farklıdır.

Romatoid artrit'in sebepleri nelerdir?

Sebepleri henüz tam olarak bilinmeyen hastalıklardandır. Bağışıklık sisteminin kendi hücrelerine karşı savaş açıp, bu hücreleri yok etmesi sebeplerden biri olarak görülmektedir. Bunun dışında bazı moleküllerin Romatoid artrit hastalarında daha çok görülmesi, hastalığın genetik yönünü ortaya koymaktadır.

Romatoid artrit'in belirtileri nelerdir?

1- Halsizlik,

2- İştah,

3- Kilo kaybı,

4- Bağırsakta gaz olur,

5- Sabahleyin zor uyanır, Uyandığında dinlenememiş hissi vardır,

6- Yıllar süren kronik yorgunluk sendromları yaşanır,

7- Parmak eklemleri gibi küçük eklemlerde ve çoğunlukla el sırtında şişme, ağrı ve hareket azlığı olur,

8- Deri altında bu hastalığa özgü olan nohut büyüklüğünde kitleler gelişebilir,

Romatoid artrit teşhis kriterleri nelerdir?

1- Sabahları yarım saatten fazla eklem tutukluğu ve bunun 1.5 aydan fazla sürmesi,

2- Üçten fazla eklemde hissedilebilir şişlik,

3- El ve ayak parmaklarında eklem iltihabı,

4- Aynı anda her iki eklemde iltihap olması,

5- Romatizma düğümü,

6- Kanda RF faktör olması.

7- Bu bulgulardan en az 4 tanesi varsa Romatoid artrit şüphesi kesinleşir.

Romatoid artrit'in tedavisi nasıldır?

Hastalığın nedeni henüz tam olarak bilinmediğinden, kesin bir tedavisi de yoktur. Bu yüzden tamamen ortadan kaldırılamaz. Tedavideki amaç, hatalığın belirtilerini azaltmaya yöneliktir. Eklemlerde oluşan hasar ve ağrı en aza indirilmeye çalışılır. İltihap azaltılır. Tedavi edilmediği takdirde geri dönüşümü olmayan eklem hasarları ortaya çıkar.

Kullanılan ilaçlar ise hastalarığın neden olduğu bozuklukları durduran ve bulguları hafifletemeye yönelik olanlar olmak üzere iki çeşittir.

Ciddi eklem hasarlarında ise cerrahi tedavi gereklidir. Ortopedik cerrahlar tarfından uygulanır. Hasarlı eklem parçalarının yerine plastik parçalar takılır ve kemiğe yapıştırılır. Sonra hastaya rehabilitasyon uygulanır ve bu ekleme alışması sağlanır.Son Eklenen Kelimeler


  • Etamin nedir?
  • Dem nedir?
  • Deşifre nedir?
  • Fanatizm nedir?
  • Fedai nedir?
  • Depo nedir?
  • Devran nedir?
  • Füme nedir?
  • Fes nedir?
  • Eşref nedir?